chammies تضمینی کشاورزی سال زراعی مراکز خرید

chammies: تضمینی کشاورزی سال زراعی مراکز خرید خرید تضمینی گندم افزایش قیمت دو و 33 دهم درصد

گت بلاگز اقتصادی ارج ، آزمایش و داروگر قربانی سوءمدیریت‌ ، کمک دولت به صنایع، تأثیری در احیای تولید ملی نداشته است

کارشناسان معتقدند که در این سال‌ها حمایت هدفمندی از صنایع نشده و اغلب سیاست‌های اجرا شده است تا بحال، مانند تزریق نقدینگی یک نسخه زودگذر به‌حساب آمده، ولی ر

ارج ، آزمایش و داروگر قربانی سوءمدیریت‌ ، کمک دولت به صنایع، تأثیری در احیای تولید ملی نداشته است

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، در چند سال گذشته به خاص در سال 94 و 95 ، شاهد تعطیلی دومینووار کارخانه های قدیمی صنعتی بودیم که در این میان گاه به نام های مشهوری همچون کارخانه ارج، آزمایش، داروگر، روغن دنیا و چند برند مشهور دیگر ایرانی بر می خوردیم که سالهای سال است جایگاه خود را در میان مردم کشور باز کرده و نام آشنای همه ایرانیان از گذشته ها شده است بود.

عبارات مهم : تعطیلی

سوال مهمی که در این میان مطرح می شود این است که علت یا دلایل مهم این رخداد نامیمون در صنعت کشور کدام است و آیا می توان این اتفاقات را به سوءمدیریت مسئولان عرصه صنعت کشور مربوط کرد؟

به نظر بسیاری از کارشناسان تعطیلی این کارخانه های قدیمی نمی تواند معلول یک علت باشد و مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده تا صنایع کشور را به سمت نابودی پیش ببرد.

با توجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید هستیم ، توجه به بنگاه های تولیدی از حیث ایجاد اشتغال پایدار زیاد در کشور مورد اهمیت خاص ای واقع شده است است و باید به فکر چاره جویی و علت یابی جهت این تعطیلی های پشت سرهم باشیم تا از یک طرف بتوان این صنایع را بازیابی کرده و زمینه مورد نیاز را جهت بازیابی انها فراهم آوریم و از طرف دیگر با علت یابی درست، شرایطی را ایجاد کنیم تا چنین مشکلاتی جهت صنایع دیگر در کشور که همچنان در حال فعالیت هستند، پیش نیاید.

در راستای محقق شدن این هدف، پای گفتگو علیرضا شجاعی، سخنگوی اسبق وزارت صنعت معدن وتجارت و مدیر فعلی انجمن مهندسین صنایع کشور نشستیم.


آیا تعطیلی واحدهای قدیمی تولید همچون ارج ، پدیده طبیعی به حساب می آید؟

شجاعی: باید توجه داشت که اقتضای بعضی از صنایع ، زایش و میرایی بسیار اوج است مانند بسیاری از کارخانه های صنایع غذایی که بعد از تأسیس رو به زوال گذاشته و محو می شوند و در دنیا هم این مسئله نمود دارد مانند کارخانه های غول پیکری همچون کداک و آتاری که محکوم به ورشکستگی شدند ولی تعداد زیادی از کارخانه های تعطیل شده است ما به علت این روند طبیعی به نابودی نرسیدند و علل دیگری موجب این اتفاقات نامطلوب در صنعت کشور شد.

چه دلایلی باعث شد تا کارخانه های بزرگ و قدیمی کشورمان به این سمت پیش بروند؟

شجاعی: پرسشها این کارخانه ها را می توان به دو دسته حمایتی و بنگاهی تقسیم کرد. هدفمندی یارانه ها و عوض کردن قیمت ارز موجب شد تا یکسری از بنگاه ها غیر اقتصادی جلوه کنند، بعضی دیگر هم با ورود اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و ماهواره و سطح بالای اطلاعات و تبلیغات ، نتوانستند در دور مسابقه باقی بمانند و محکوم به شکست شدند، بعضی دیگر هم به علت سوء مدیریت به خاص از طرف مدیران به تدریج ضعیف شده است و دیگر توان بازیابی خود را به دست نیاوردند.

آیا واریز نقدینگی راه حل برطرف کردن پرسشها صنایع کشور است؟

شجاعی: خیر، بعضی از پرسشها صنایع ، مسئله نقدینگی نیست، مشکلاتی مانند بازار، تأمین مواد اولیه ، پرسشها درون سیستمی، تکنولوژی و ماشین آلات قدیمی و سوءمدیرت ها که موجب ناتوانی صنعت کشور شده است است.

آیا عملکرد دولتمردان در جهت حمایت از صنایع کشور کافی بوده است؟

شجاعی: در طی این سال ها حمایت هدفمندی از صنایع نشده و اغلب سیاست های اجرا شده است تا بحال ، سیاست های عمودی بوده مانند تزریق نقدینگی که یک نسخه زودگذر به حساب می آمد ولی راهکار اساسی و درستی نبود.

راهکار پیشنهادی شما جهت برون رفت صنعت از اوضاع نابسامان کنونی چیست؟

شجاعی: من احساس می کنم صنعت کشور نیاز به یک جراحی دارد و هرچند این فرآیند موجب بوجود آمدن ضعف ها و پرسشها و دردهای جدیدی خواهد بود ولی در نهایت به اصلاح صنایع می انجامد.

توصیه شما به دولت و وزارت صنعت جهت نجات صنایع کشور چیست؟

شجاعی: دولت و وزارت صنعت باید در سال آینده تمام هم و غم خود را در جهت بازارسازی محصولات داخلی صرف کنند لیکن ما حتی در چند سال گذشته نتوانستیم بازارهای داخلی را در اختیار بنگاه های تولیدی قراردهیم و در همین دوران رکود، سامسونگ و ال جی توانستند بازار خود را در کشور عزیزمان ایران حفظ کنند.

چه راهکارهای عملی و قابل اجرا در حوزه بازار سازی دارید؟

شجاعی: یکی از عالی ترین راهکارهای عملی این است که دولت فروشگاههایی در تمام کشور تأسیس کند که فقط مخصوص فروش کالاهای ایرانی باشد.

آیا تا بحال اقدامی در جهت عارضه شناسی وعلت یابی بیماری صنایع در کشور رخ داده است؟
شجاعی: بله، در دولت گذشته طرحی در جهت عارضه شناسی بنگاه های مسئله دار صنعتی تدوین شد که با تحقیق کامل، علل به ورشکستگی رسیدن این واحدهای تولیدی مشخص شده است و بعد راهکار درستی در جهت بازسازی آنها ارائه شده است و تسهیلات مناسبی با توجه به عارضه آن بنگاه پرداخت شد ولی این طرح به وسیله دولتمردان کنونی مورد غفلت واقع شد.

بعد از پرداخت کمک نقدی به صنایع ، چگونه باید عملکرد آنها بررسی شود؟

شجاعی: نظارت بر کمک های صورت گرفته، مهمتر از خود کمک هاست، بعضی از بنگاهها باید تعطیل شود، بعضی دیگر توسعه یافته و بعضی هم باید باهم ادغام شوند، در نتیجه مکانیزم تسهیلات باید هدفمند باشد.

چه نهادی موظف به ارزیابی واحدهای صنعتی در کشور است؟

شجاعی: نهادی متشکل از متخصصین حوزه مدیریت صنعتی در کشور باید به عنوان حلقه واسط، کار تخصصی نظارت بر بنگاههای تولیدی را انجام دهد، عدم وجود چنین نهادی موجب شده است تا نسخه واحدی جهت همه بنگاهها پیچیده شود و پرداخت 16 هزار میلیارد نقدینگی به وسیله دولت یازدهم به صنایع ، نمونه مشخص آن است که تأثیری در اصلاح فضای تولید داخلی کشور نداشته است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تعطیلی | کارخانه | اقتصادی | اقتصاد مقاومتی | اشتغال و تولید | تعطیلی کارخانه ها |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog